نوشته شده است مشاهده خراسان رضوی صفحه نخست

نوشته شده است: مشاهده خراسان رضوی صفحه نخست روزنامه مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز اخبار اجتماعی ‌هنوز امیدوارم / سپنتا نیکنام

«من نسبت به پیگیری‌ها نا امید نشده‌ام و کار را به قانون سپرده‌ام و به دنبال موج سواری از این مسئله نیز نبوده‌ام. ولی نمی‌توان مسئله‌ای که جهت من در شورای شهر پی

‌هنوز امیدوارم / سپنتا نیکنام

سپنتا نیکنام: هنوز امیدوارم

عبارات مهم : ایران

«من نسبت به پیگیری ها نا امید نشده ام و کار را به قانون سپرده ام و به دنبال موج سواری از این مسئله نیز نبوده ام. ولی نمی توان مسئله ای که جهت من در شورای شهر پیش آمد را فقط مسئله سپنتا نیکنام بدانیم. مسئله دیگر شخص من نیست بلکه موضوع، نحوه تعامل ما با همدیگر و نگاه به ادیان الهی و اقلیت های قومی و مذهبی است.»

به گزارش آفتاب یزد؛«سپنتا نیکنام. نامی که به یکباره از شورای شهر یزد به جامعه مخابره شد. ماجرای رای مردم شهری که جهت عضویت یک زرتشتی در شورای خودشان هم نظر شدند ماجرای تازه ای نبود، سپنتا پیشتر در شورای چهارم نیز با رای همین مردم جهت خدمت به آنها فرصتی چهارساله یافته بود اما… این بار یک شوک خبری ماجرای او را تبدیل به یک چالش ملی و البته بمب خبری چندروزه کرد.

سپنتا حالا به علت آن چه به زعم عده ای خلاف شرع نامیده می شد اجازه حضور در شورای پنجم را علی رغم رای مردم نداشت.

‌هنوز امیدوارم / سپنتا نیکنام

اما در این میان، اتفاقات خوبی هم افتاد اتفاقاتی که نماد وحدت و همدلی و وجود نگاه ارزشمند اتحاد اقوام و ادیان این سرزمین در میان مردم بود به عنوان نمونه در همه این ماه ها بسیاری از رسانه ها و جراید، جهت حل این مسئله کمر همت بستند. رخداد فرخنده دیگری که در این ماجرا روی داد «هم نظری» بسیاری از اشخاص شاخص اصلاح طلب و اصولگرا در کنار یکدیگر به خاطر سپنتا بود. کار به نامه نگاری مدیر جمهور هم کشید.

از سویی دیگر مجلس شورای اسلامی مصوبه ای را مبنی بر حضور اقلیت های دینی در شورای شهر که اتفاقا طراح آن اسفندیار اختیاری نماینده زرتشتیان بود را با اکثریت آرا به تصویب رساند. مصوبه ای که ولی به علت مخالفت شورای نگهبان با آن ختم به خیر نشد. پافشاری مجلس بر مصوبه خود، باعث شد تا این مصوبه سر از مجمع تشخیص مصلحت نظام درآورد.

«من نسبت به پیگیری‌ها نا امید نشده‌ام و کار را به قانون سپرده‌ام و به دنبال موج سواری از این مسئله نیز نبوده‌ام. ولی نمی‌توان مسئله‌ای که جهت من در شورای شهر پی

در حالی که پیشتر بعضی از اعضای این مجمع چاره حل مسئله سپنتا را در مجمع می دیدند ولی چند ماهی است که خبری از آینده این طرح و مسئله سپنتا نبود! هر چند کولیوند، مدیر کمیسیون شوراهای مجلس گفته طرح اصلاح قانون شوراها مبنی بر حضور اقلیت های مذهبی در شوراهای شهر، هفته آینده در مجمع تشخیص مصلحت نظام نهایی می شود.

این بار با سپنتا نیکنام عضو تعلیق شده است شورای شهر یزد همکلام می شویم تا از آینده این ماجرا بپرسیم و البته نگاهی به رفتارها و تصویر العمل هایی شخص او نیز طی این ماه ها داشته باشیم.

در هفته ای که گذشت باز هم بحث شما از سوی بعضی از صورت ها مطرح شد. خبر جدیدی راجع به پرونده شما مطرح نیست؟

‌هنوز امیدوارم / سپنتا نیکنام

من مرتب پیگیر این عنوان هستم و بسیاری از دوستان لطف دارند و در نهادهای متفاوت خبرهایی را به من می دهند و تعداد کمی از خبرها را هم از طریق رسانه ها مطلع می شوم. یکی از دلایلش این است که پیگیری ها راجع به این پرونده از رسانه ها دور و به محافل و جمع های داخلی برده شده است هست. ۹ ماه از این ماجرا می گذرد و در آخرین پیگیری آقای مهندس غلامعلی سفید مدیر شورای اسلامی شهر یزد در اجلاسیه شورای عالی استان ها به این مسئله اشاره ای دوباره کردند. امید ما به مجمع تشخیص مصلحت نظام و نتیجه وحدت بخش این مجمع است.

مدتی قبل شما در صفحه شخصی خود در توئیتر به عنوان خبر مدیر جمهور و مدیر مجلس به کنگره زرتشتیان اشاره کردید. توئیت اخیر شما راجع به تقدیر از مدیر جمهور و مدیر مجلس چه پیامی را با خود به همراه داشت؟ آیا شما از حل موضوعی که برایتان پیش آمده است نا امید شده است اید؟

خیر به هیچ عنوان! اول این که توضیحی راجع به این توئیت بدهم. این توئیت و تقدیر را می توان دو بخش کرد. این که نوشتم از خبر مدیر جمهور و مدیر مجلس به کنگره زرتشتیان خوشحالم، حس واقعی خود را نوشتم ولی راجع به این که سایر نهاد ها نیز باید این خبر دوستی و برادری ادیان و اقوام در کشور عزیزمان ایران را به گوش جهانیان برسانند هم بخش دیگری از این خبر بود که باید به عنوان مکمل بخش اول خوانده شود. پیشتر هم در مصاحبه ای گفته ام که زرتشتیان در طول تاریخ کشور عزیزمان ایران هیچ گاه چیزی را خلاف منافع کشور عزیزمان ایران نخواسته و نمی خواهند. در طول تاریخ کشور عزیزمان ایران حتی زمانی که زرتشتی ها در اقلیت بوده اند، یک نشانه زیاد نداشتیم و آن هم اعتلای کشور عزیزمان ایران بوده هست. من نسبت به پیگیری ها نا امید نشده ام و کار را به قانون سپرده ام و به دنبال موج سواری از این مسئله نیز نبوده ام. ولی نمی توان مسئله ای که جهت من در شورای شهر پیش آمد را فقط مسئله سپنتا نیکنام بدانیم. مسئله دیگر شخص من نیست بلکه موضوع، نحوه تعامل ما با همدیگر و نگاه به ادیان الهی و اقلیت های قومی و مذهبی است.

«من نسبت به پیگیری‌ها نا امید نشده‌ام و کار را به قانون سپرده‌ام و به دنبال موج سواری از این مسئله نیز نبوده‌ام. ولی نمی‌توان مسئله‌ای که جهت من در شورای شهر پی

در طول این سال هایی که در شورای شهر بوده ام یا هر بار چالشی در کشور رخ داده هیچ گاه ناامید نشده ام و اعتقاد دارم این عنوان و مسائلی که می تواند جهت کشور به وجود بیاورد باعث بروز ناامیدی در بین مردم می شود. این صحبت را نه به این علت که مسئله من است اینگونه می گویم، راجع به هر شخص دیگری هم که مسئله من را داشت این صحبت را می کردم. در شرایط فعلی کشور، مردم نیازمند اخبار امید بخش هستند. ما هم منتظریم که از این عنوان اخباری امید بخش بشنویم.

با یکی از اعضای مجمع تشخیص مصلحت نظام راجع به مسئله شما گفت و گو کردم و ایشان گفتند که می خواهند شما با همان مصوبه قبلی به شورای شهر برسد. می خواهم بدانم وقت جهت بازگشت شما به شورای شهر وجود دارد؟

‌هنوز امیدوارم / سپنتا نیکنام

من قبل تر هم گفتم که همه چیز را به قانون سپردم. واقعیت این است که حل این مسئله کمی طولانی شده است هست. ولی قرار نیست من از به کارگیری روندهای قانونی راجع به مسئله ای که از طریق دموکراسی و بنا به خواست مردم پیش آمده دست بکشم. من از طریق روند های قانونی پیگیر این عنوان خواهم بود. پیش از این لطف نمایندگان مجلس و دولت محترم با پیگیری هایی که انجام می دادند مشمول بر حال من شده است هست. ولی از اینجا به بعد باید منتظر تصمیم مجمع محترم تشخیص مصلحت نظام باشیم. راجع به این که پرسیدید آیا جهت بازگشت به شورا دیر شده است هست، باید بگویم خیر، ولی من از سویی نمی خواهم که یک وقت از سمت شورای شهر جهت همفکری در اداره شهر گرفته شود. امیدوارم هر چه سریعتر با مشخص شدن نتیجه جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام وقت دوباره جهت خدمت به مردم فراهم شود. باید دید در آینده چه پیش خواهد آمد.

برخی می گویند سپنتا نیکنام کلید رمزی جهت استفاده بعضی سیاسیون از این ماجرا جهت اوج رفتن شده است هست. این عنوان را قبول دارید؟

طرح این عنوان جای تعجب دارد. می توان دو گونه به آن نگاه کرد؛ اول این که چه اتفاقی در کشور عزیزمان ایران افتاده است که موضوعی مانند ماجرای سپنتا نیکنام وسیله ای جهت اوج رفتن عده ای می شود؟ این یعنی یک جای کار ما در دنیا و عالم سیاست می لنگد. دوم این که بگوییم عده ای در جهت رای مردم و جهت دفاع از دموکراسی و حق برادری و حقوق اقلیت ها به عنوان پیش آمده اشاره کردند به نوعی استفاده ابزاری تلقی می شود توهین به این افراد هست. به طور مثال نمایندگان مجلس در این عنوان بسیار پیگیر بوده اند. آیا باید بگوییم که پیگیری آنها به این علت بوده که می درخواست کردند از این نردبان اوج بروند؟ من این را قبول ندارم.

به موضوعی دیگر بپردازیم، شما پیش از این بسیار ساکت بودید ولی این روزها توئیت های شما رنگ و بوی سیاسی پیدا کرده هست. این عنوان را قبول دارید؟

معنی شما را از سکوت نمی دانم. پیش از این به علت پیگیری هایی که می شد عنوان را به شکل مشورت دنبال می کردم. ولی از یک جا به بعد احساس کردم نیاز است دغدغه هایم را با مردم نیز در میان بگذارم. این که موضوعاتی مورد دغدغه من است تعبیر سیاسی می شود به نظرم اشتباه هست. نشانه من پیشرفت کشور عزیزمان ایران است و در این مسیر و در هر جایگاهی که بتوانم در جهت پیشرفت مردم کشور عزیزمان ایران و جامعه زرتشتیان خواهم کوشید.

نمی ترسید که به جامعه زرتشتیان و خودتان هزینه وارد کنید؟

فکر کنم همه این عنوان را به خوبی متوجه شده است اند که راه من راه قانون است و من همه پیگیری ها و حتی مطالبی که می نویسم بر اساس قانون اساسی کشور هست. تعبیر شما این است که دفاع از حق خودم و رای مردم یزد باعث ضربه به من و جامعه زرتشتیان می شود؟ به نظرم نه مردم، نه مسئولان و نه جامعه زرتشتیان اینطور فکر نمی کنند.

برخی می گویند اگر عملکرد شما در شورای چهارم و حساسیت آفرینی های شما نبود این ماجرا پیش نمی آمد. این عنوان را قبول دارید؟

بهتر است یک بار دیگر به این عنوان نگاهی بیندازیم. در دوره قبل شورای شهر با اعتماد مردم به شورا راه یافتم ولی همان وقت هم چند ماه طول کشید تا انتخابات شورای شهر یزد تایید شود تا من وارد شورا شوم. آن وقت که دیگر فعالیتی نداشته بودم که بگویید حساسیت آفرینی کرده ام! علت این چالش در آن وقت این بود که عضو قبلی شورای شهر نسبت به این حضور من در شورا اعتراض داشت و تلاش های زیادی هم انجام داد ولی بالاخره با ایستادگی فرماندار محترم وقت و تاکید دیگر مسئولان بر قانون، انتخابات تایید شد و من به عنوان عضو شورای شهر در دوره چهارم این شورا حضور داشتم. در دوره تازه هم این چالش ها از وقت عضویت در انتخابات وجود داشت ولی در نهایت صلاحیت من تایید و من باز با اعتماد مردم به شورای شهر راه یافتم. بعد از آن ولی باز این چالش ها تا یک شکایت آن هم به وسیله یکی از نامزدها که فاصله زیادی تا حضور در شورای شهر داشت، ادامه داشت. من مشروعیتم از قانون و رای مردم است و به همین علت نخواستم در این عنوان به عنوان یک طرف سازنده جنجال حضور داشته باشم و همه چیز را به قانون سپردم.

ایشان در رسانه ای اعلام کرد که علت شکایتش وحشت از خدا بوده هست. به نظرم اگر واقعا به خاطر وحشت از خدا باشد، از نادیده گرفتن رای مردم بترسند. ولی به عنوان حساسیت زایی اشاره کردید، من از اواسط شهریورماه که مراسم تحلیف در دور تازه انجام شد تا نیمه مهر ماه در جلسات حضور داشتم و حتی از سوی اعضای شورا به عنوان مدیر کمیسیون برنامه و بودجه شورا گزینش شدم. بعد از آن تاریخ با عنوان شکایت روبه رو شدم. ۱۶ مهرماه بود به خاطر این که درگیر این حاشیه ها نشوم، به مرخصی دو ماهه رفتم و بعد از آن دیگر در جلسات حضور نداشتم. تصورم این بود که عنوان این شکایت در همان وقت دو ماهه حل شود و من به شورای شهر برمی گردم ولی متاسفانه این عنوان این گونه نشد و بعد از آن هم من به شورا نرفتم تا مدیر شورا که اعلام کرده بود اگر عنوان حل نشود استعفا می دهد، مجبور به این کار نشود. تحلیلم این بود که اگر این اتفاق بیفتد و ایشان هم از ریاست شورای شهر استعفا دهد، به رای مردم یزد لطمه وارد می شود. به همین علت و به احترام رای مردم یزد خودم در جلسات شورا حضور پیدا نکردم تا ایشان مجبور به استعفا نشود. این مباحث به نظر شما حساسیت زایی است؟ من فکر می کنم که بسیاری از مردم نگاه دیگری به این مسئله دارند و امیدوارم به زودی گره این کار باز شود.»

واژه های کلیدی: ایران | قانون | قانونی | شورای شهر | قانون اساسی | شورای اسلامی | مجلس شورای اسلامی | انتخابات شورای شهر

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs