نوشته شده است مشاهده خراسان رضوی صفحه نخست

نوشته شده است: مشاهده خراسان رضوی صفحه نخست روزنامه مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز اخبار اقتصادی و بازرگانی شگرد موسسات غیرمجاز افتتاح حساب های موهوم بود / سیف

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از شگردهای موسسات غیر مجاز افتتاح حساب های موهوم با سپرده های ناچیز با نشانه هرچه بزرگ نشان دادن موسسه و تحت فشار قرار دادن مسئولان

شگرد موسسات غیرمجاز افتتاح حساب های موهوم بود / سیف

سیف: شگرد موسسات غیرمجاز افتتاح حساب های موهوم بود

عبارات مهم : مرکزی

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از شگردهای موسسات غیر مجاز افتتاح حساب های موهوم با سپرده های ناچیز با نشانه هرچه بزرگ نشان دادن موسسه و تحت فشار قرار دادن مسئولان و فریب افکار عمومی بود.

به گزارش ایرنا، ولی اله سیف که در جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس راجع به موسسات غیرمجاز و تعیین وظیفه سپرده گذاران آنها حضور یافته بود، اظهار داشت: بانک مرکزی نیز همانند مجلس اعتقاد است با تخلف در هر سطحی باید برخورد قاطع شده است و همه دستگاه هایی که قصور کرده و معضل موسسات غیرمجاز را جهت کشور ایجاد کردند باید پاسخگو باشند.

وی افزود: باید همه عوامل به کار افتد و در درجه اول با کسانی که عامل این ماجرا بودند برخورد قاطع قضایی و تنبیهی شده است و به مجازات برسند که خوشبختانه قوه قضاییه پا به عرصه گذاشته و بررسی های مورد نیاز را انجام می دهد.

شگرد موسسات غیرمجاز افتتاح حساب های موهوم بود / سیف

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه من و همکارانم با تمام وجود در تلاشیم خسارات وارد شده است را به حداقل برسانیم، تصریح کرد: با این وجود، بعضی افراد کلاهبردار، پول های مردم را از بین بردن کردند و این عنوان قابل کتمان نیست.

به گزارش روز چهارشنبه بانک مرکزی، سیف در خصوص کوتاهی هایی که در بعضی دستگاه های دولتی اتفاق افتاده هست، گفت: مطلب دوم قصورهایی است که در دستگاه های دولتی ایجاد شده است هست. چه کسانی باعث بروز این اتفاق شدند؟ آیا سوء تفاهم ایجاد کردند و مردم دچار گمراهی شدند؟ با این افراد نیز در هر مرجعی و دستگاهی باید برخورد شود. لذا تقاضا می کنم مجلس پیگیر عنوان باشد که قطعا بانک مرکزی نیز در کنار مجلس است.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از شگردهای موسسات غیر مجاز افتتاح حساب های موهوم با سپرده های ناچیز با نشانه هرچه بزرگ نشان دادن موسسه و تحت فشار قرار دادن مسئولان

رییس کل بانک مرکزی افزود: من حتی به دستگاه مربوطه هم اکتفا نمی کنم و اعتقاد دارم حسابرس مستقلی که این تعاونی های غیرمجاز را حسابرسی و گزارش غلط ارایه کرده باید پاسخگو باشد لیکن که کار حسابرس جهت کشور هزینه و جهت بعضی هموطنان خسران سنگین به بار آورده است.

سیف با اشاره به تلاش های کارکنان این بانک جهت حل و فصل عنوان موسسات غیرمجاز گفت: این مطلبی که می گویم به معنی این نیست که قصوری از سمت بانک مرکزی وجود نداشته هست، منتهی همکاران من در وقت ساماندهی موسسات بیشترین فشار را تحمل کردند و همین پیگیری ها باعث شد مسئولان موسسات غیرمجاز که تخلف مهم از سوی آنها صورت گرفته هست، تحت پیگرد قانونی قرار گیرند و بعضی نیز به زندان انتقال یافته شدند.

**جسارت بانک مرکزی در برخورد با موسسات غیرمجاز

شگرد موسسات غیرمجاز افتتاح حساب های موهوم بود / سیف

سیف ضمن بیان این مطلب که بانک مرکزی می توانست جهت چند سال دیگر با این عنوان مماشات کند و این مسئله بزرگتر و بزرگتر شود و با اظهار تاسف از باب مشکلاتی که جهت بعضی از مردم ایجاد شده است هست، تصریح کرد: با گسترده تر شدن فعالیت این موسسات، هزینه بیشتری جهت حل و فصل آن مورد نیاز بود ولی خوشبختانه در شرایطی هستیم که می توانیم ادعا کنیم هیچ موسسه غیرمجاز فعال و آشنا شده است ای را نداریم که بتوانند سپرده ها و سرمایه های مردم را در معرض تلف و از بین بردن قرار دهند.

وی افزود: این در حالیست که در دوره پیش از ساماندهی موسسات غیرمجاز هر روز شاهد بودیم که تعداد زیادی از هموطنان به این موسسات مراجعه کرده و عده ای تازه به خیل هموطنانی که در حال حاضر با مشکلاتی مواجه هستند، افزوده می شد.

رئیس کل بانک مرکزی گفت: یکی از شگردهای موسسات غیر مجاز افتتاح حساب های موهوم با سپرده های ناچیز با نشانه هرچه بزرگ نشان دادن موسسه و تحت فشار قرار دادن مسئولان

رییس کل بانک مرکزی افزود: بانک مرکزی همواره به تمام دستگاه های متولی اعلام می کند که اجازه شکل گیری مجدد چنین پدیده مضر و مخربی در اقتصاد کشور را ندهند و به مردم عزیز نیز هشدار می دهیم که سرمایه های خود را در معرض ریسک از طریق این موسسات قرار ندهند.

سیف با اشاره به اینکه نتیجه ظهور و رشد موسسات غیرمجاز، نابودی سرمایه های مردم از طریق کلاهبردارانی بود که با انگیزه های سوداگرانه سپرده های مردم را جمع آوری کرده بودند، خاطرنشان کرد: بانک مرکزی جهت ارائه هرگونه مستندات و دلایل آماده همکاری و ارایه اطلاعات به دستگاه قضا است تا با سرعت بیشتری با متخلفان برخورد شود.

شگرد موسسات غیرمجاز افتتاح حساب های موهوم بود / سیف

سیف در خصوص تعداد بالای حساب های موجود در این موسسات گفت: یکی از شگردهای موسسات غیر مجاز افتتاح حساب های موهوم با سپرده های ناچیز با نشانه هرچه بزرگ نشان دادن موسسه و تحت فشار قرار دادن مسئولان و فریب افکار عمومی بود.

**تلاش جهت اصلاح ترازنامه بانک ها

رئیس شورای پول و اعتبار در خصوص تلاش بانک مرکزی جهت استحکام بخشی به نظام بانکی تصریح کرد: با کارها انجام شده، شبکه بانکی را در مسیر حرکت به سمت شفافیت زیاد سوق داده ایم تا ترازنامه بانک ها با استانداردهای بانکداری انطباق داشته باشد و در سال های اخیر تا حد زیادی به این نشانه خود دست یافته ایم.

سیف با اشاره به فعالیت صندوق گارانتی سپرده ها از سال 1392 گفت: فعالیت این صندوق مطابق استاندارهای بین المللی بانکداری از سال 1392 شروع شده است است و طی این سال ها با دریافت حق عضویت از بانک ها و موسسات اعتباری مجاز، سپرده های مردمی را طبق شرایطی تضمین می کند که گامی مهم در اعتماد بخشی به نظام بانکی بوده است.

** بانک مرکزی و دستگاه های ذیربط؛ پاسخگوی سپرده گذاران

رییس شورای پول و اعتبار با بیان اینکه سوالات، ابهامات و سوء تفاهماتی در عنوان نحوه ساماندهی موسسات اعتباری غیرمجاز در جامعه مطرح هست، گفت: تلاش بر این است ابهامات سپرده گذارانی که به نمایندگان رجوع و بعضاً این شبهه مطرح می شود که «اقدامات اعلام شده است به وسیله بانک مرکزی، عملی نشده است» براق سازی و روشنگری شود، البته حساسیت نمایندگان مجلس در پیگیری امور مردم را به حق و قانونی می دانیم و اقداماتی که بانک مرکزی نیز انجام داده است در همین مسیر بوده است.

سیف با اشاره به اینکه گزارش های بانک مرکزی در خصوص نحوه ساماندهی و تسویه سپرده گذاران به منظور آگاهی آنها انتشار یافته هست، گفت: سپرده گذاران با توجه به این گزارش ها ضمن آگاه شدن از حقوق و فرآیندهای پرداخت سپرده ها در صورت مشاهده تخلف می توانند از مراجع قانونی استیفای حق کنند.

وی با استقبال از جلسات برطرف ابهام در حضور نمایندگان مجلس شورای اسلامی گفت: بانک مرکزی از این جلسات استقبال می کند و بر این باور است که تشکیل اینگونه جلسات کمک شایانی در روشنگری، برطرف شدن ابهامات و ایجاد تفاهم خواهد کرد.

رئیس شورای پول و اعتبار در خصوص مسئولیت اجتماعی بانک مرکزی در پاسخگویی به سپرده گذاران عنوان کرد: تمام تلاش ما با همکاری سایر دستگاه ها بر شناسایی دارایی های تازه جهت ایفای بخش بیشتری از حقوق سپرده گذاران است و در این راه از خود سپرده گذاران نیز اطلاعات و مستنداتی را جهت تسریع روند دریافت کردیم. وظیفه مهم را هم بر عهده هیات های تسویه گذاشتیم.

رییس کل بانک مرکزی با اشاره به پیشنهاد تشکیل کمیته پیگیری اعتراضات و سوالات سپرده گذاران خاطرنشان کرد: تشکیل این کمیته اقدام مناسبی بوده است و در اینگونه جلسات که بانک های عامل ساماندهی موسسات نیز حضور دارند با طرح سوالات و اعتراضات سپرده گذاران می توان به برطرف شبهات پرداخت.

سیف با تاکید بر اینکه بانک های عامل در ساماندهی موسسات به صورت مکتوب نیز کارها انجام شده است را به کمیسیون اقتصادی ارایه می کنند، افزود: اگر در کمیسیون اقتصادی موردی بر خلاف گزارش ارایه شده، مشاهده شد می توان با طرح آن، بانک های عامل به ابهامات پاسخ دهند.

** عنوان تسهیلات گیرندگان در دستور کار کمیته سران قوا

رئیس هیات عامل بانک مرکزی در خصوص عنوان سپرده گذارانی که تسهیلات دریافت کرده اند، گفت: این عنوان در کمیته سران سه قوه مطرح شده است است و در دست بررسی است و تاکنون تصمیم قطعی نیز اتخاذ نشده است.

سیف با تقدیر از بانک های عامل در ساماندهی موسسات اعتباری گفت: باید از موسسه کاسپین تقدیر خاص شود. موسسه کاسپین مظلوم واقع شده است است و این موسسه هیچ ارتباطی با کلاهبرداری ها و عملیات متقلبانه مسئولین فرشتگان و پرسشها مربوط به تسویه و مباحث پیرامونی آن ندارد و فقط نقش عاملیت در پرداخت منابع تخصیصی از سوی بانک مرکزی را به عهده داشته است.

وی افزود: بخشی از سهام کاسپین متعلق به تعاونی منحله فرشتگان بوده و در حقیقت بخشی از دارایی هایی است که از محل آن می تواند مطالبات سپرده گذاران تسویه شود؛ بر این اساس هنگامی که فضایی جهت موسسه کاسپین ایجاد می شود که قادر به فعالیت نیست، در نتیجه با ایجاد این فضا، ارزش این دارایی که در حقیقت متعلق به خودِ سپرده گذاران هست، کم کردن می یابد یا از بین می رود.

سیف اظهار داشت: تمام تلاش بانک مرکزی و دستگاه های ذیربط، تسریع در شناسایی دارایی ها و اموال این موسسات است تا با زیاد کردن نقدینگی بیشتر، درصد بالاتری از مطالبات سپرده گذاران پرداخت شود.

به گفته وی، کسری های فعلی مربوط به تمام تعاونی هاست و موسسه کاسپین که مجوز ساماندهی این تعاونی ها را بر عهده گرفته هست، مسئولیتی ندارد و تنها مسئولیتش در قبال وجوه و دارایی هایی است که دریافت کرده است.

رییس شورای پول و اعتبار با قدردانی از همه بانک ها و موسسات اعتباری که تنها در جهت همکاری با بانک مرکزی، پاسخگوی مشتریان تعاونی های منحله بودند، گفت: اوج اشکالی که سپرده گذاران عزیز تعاونی منحله فرشتگان داشتند و من هم به آنها حق می دهم این بود که آنها در شعبی سپرده گذاری کردند که تابلوی موسسه اعتباری کاسپین داشت در حالی که این شعب هنوز تحویل کاسپین نشده بود و به غلط تابلو را عوض کرده و تابلوی کاسپین را راه اندازی کرده بودند.

به گزارش ایرنا، جلسه کمیسیون اقتصادی مجلس با مدیر بانک مرکزی و مدیران عامل بانک های تجارت، صادرات، آینده، پارسیان و موسسه اعتباری ملل، هفتم اسفند ماه برگزار شد؛ این بانک ها و موسسات، با تصمیم شورای پول و اعتبار مدیریت دارایی و بدهی و تسویه با سپرده گذاران بعضی تعاونی های منحله را بر عهده دارند.

واژه های کلیدی: مرکزی | دستگاه | غیرمجاز | بانک مرکزی | اخبار اقتصادی و بازرگانی

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs