نوشته شده است مشاهده خراسان رضوی صفحه نخست

نوشته شده است: مشاهده خراسان رضوی صفحه نخست روزنامه مشهدمقدس خراسان رضوی

گت بلاگز اخبار فرهنگی و هنری «پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

برنامه شبانگاهی «باغ ملی» با اجرای پدرام كریمی چند وقتی‌ است كه از شبكه دو سیما روانه آنتن می‌شود. برنامه‌ای اجتماعی- خانوادگی كه با بخش‌های متفاوت تلاش می‌كند

«پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

«پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

عبارات مهم : برنامه

برنامه شبانگاهی «باغ ملی» با اجرای پدرام كریمی چند هنگامی که است كه از شبكه دو سیما روانه آنتن می شود. برنامه ای اجتماعی- خانوادگی كه با بخش های متفاوت تلاش می كند اعضای خانواده را ساعاتی برابر تلویزیون دور هم جمع كند.كریمی 20سال پیش با ورود به رادیو، كارش را شروع كرد…

همشهری شش و هفت، برنامه شبانگاهی «باغ ملی» با اجرای پدرام كریمی چند هنگامی که است كه از شبكه دو سیما روانه آنتن می شود. برنامه ای اجتماعی- خانوادگی كه با بخش های متفاوت تلاش می كند اعضای خانواده را ساعاتی برابر تلویزیون دور هم جمع كند.كریمی 20سال پیش با ورود به رادیو، كارش را شروع كرد.

در چند فیلم و تله فیلم جلوی دوربین رفت، ولی بااهمیت ترین كار او اجراست. اجرای برنامه هایی مثل «امروزهنوزتموم نشده»، «ب مثل بهار»و«بوی عیدی»را در تلویزیون تجربه كرده و امسال هم فیلم سینمایی «كارگر راحت نیازمندیم» با نویسندگی او اكران عمومی شده است هست. سرش زیاد با نوشتن گرم است ولی در اجرای برنامه های زنده تلویزیون هم توانسته مخاطبان خود را پیدا كند. با او راجع به اجرایش در برنامه باغ ملی و كارهای دیگرش گفت و گو كردیم.

«پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

باغ ملی چه شاخصه هایی داشت كه اجرای آن را پذیرفتید؟

برنامه شبانگاهی «باغ ملی» با اجرای پدرام كریمی چند وقتی‌ است كه از شبكه دو سیما روانه آنتن می‌شود. برنامه‌ای اجتماعی- خانوادگی كه با بخش‌های متفاوت تلاش می‌كند

اولین دلیلی كه باعث شد تا اجرای «باغ ملی» را با طیب خاطر بپذیرم این بود كه شبكه دو برایم شبكه خاطره هاست. این نكته برمی گردد به دوران نوجوانی كه یكی دو بار به شبكه دو آمده بودم و هر لحظه در خاطرم مانده بود. هم سن و سال های من از دوران كودكی نشانی این شبكه؛ یعنی میدان آرژانتین، انتهای خیابان الوند را جهت ارسال نقاشی های ارزش و…به خوبی به یاد دارند. دوم اینكه همراهی ام با گروه و تهیه كننده ای است كه حدود پنج سال است با هم همكاری می كنیم.

اتفاقات غیرقابل آینده نگری در برنامه های زنده تلویزیونی را چگونه ارزیابی می كنید؟ این قبیل اتفاقات به بداهه پردازی و تازگی و طراوت برنامه اضافه می كند یا بهتر است همه چیز كاملا منطبق با برنامه ریزی قبلی پیش برود؟

به شخصه اجرای برنامه های زنده برایم راحت تر از برنامه های تولیدی هست. این عنوان یكی از شرط هایم در پذیرفتن اجرای برنامه هاست. شاید یكی از دلایل اش همین غیرقابل آینده نگری بودن باشد. البته مطمئن هستم برنامه های زنده هم جهت مخاطبان جذابیت و طراوت بیشتری دارند. این همنفس بودن با مخاطب جذابیت برنامه را زیاد می كند.

«پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

حضور شما در عرصه نویسندگی حضوری حرفه ای بوده هست. با این اوصاف اولویت شما نویسندگی است یا اجرا؟

به طور قطع اولویتم نویسندگی است و به همین علت هم ادبیات نمایشی خواندم. شبانه روز درگیر این مسئله و طرح های مختلفی است كه به ذهنم خطور می كنند. خود اجرا به علت رابطه مستقیم با مردم و مخاطبان به عنوان یك موقعیت استثنایی برایم قابل احترام و توجه هست. البته در خیلی مواقع این دو حوزه به من كمك زیادی می كند

برنامه شبانگاهی «باغ ملی» با اجرای پدرام كریمی چند وقتی‌ است كه از شبكه دو سیما روانه آنتن می‌شود. برنامه‌ای اجتماعی- خانوادگی كه با بخش‌های متفاوت تلاش می‌كند

برای اجرای یك برنامه تلویزیونی زیاد به چه نكاتی اهمیت می دهید؟

در اجرای یك برنامه تلویزیونی، دو بخش نرم افزاری و سخت افزاری برنامه اهمیت یكسانی دارند. بخش نرم افزاری مشمول بر محتوا و اتاق فكر برنامه است و بخش سخت افزاری عواملی مشمول بر دكور و…می شود.

«پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

در عرصه های متفاوت هنر، چه كارهای دیگری به جز اجرا و نویسندگی را می پسندید؟

بازیگری را در سال های دور تجربه كردم؛ در مقطع پیش از ورود به دانشگاه و حین تحصیل و با سریال بازگشت پرستوها و راهی به سوی منزل و یكی دو تله فیلم. البته اصولا از جلوی دوربین بودن خیلی خوشم نمی آید؛ به خصوص به عنوان بازیگر. یك روز مسعود كیمیایی دردانشكده ما كارگاه آموزشی داشتند.

ایشان حرفی زدند كه آینده تحصیلی ام را عوض کردن داد.می گفتند، یادتان باشد كه هر لحظه فكر پشت دوربین است نه جلوی دوربین. این جمله را هیچ وقت فراموش نمی كنم. البته آقای كیمیایی در عرصه سینما و نمایش این عنوان را مطرح كردند، ولی اگر بحث جلوی دوربین بودن را مدنظر قرار بدهیم، در اجرا این عنوان تفاوت می كند. تلاش می كنم بی واسطه، فكر جلوی دوربین آورده شود.

تجربه برنامه های روتین شبانه چگونه بوده؟

برنامه هایی را كه اجرا كردم زیاد عصرگاهی بوده اند.برنامه های شبانگاهی مناسبتی و چند قسمتی هم در كارنامه خود داشته ام، ولی برنامه «باغ ملی» نخستین برنامه شبانگاهی طولانی قسمتی است كه اجرای آن را بر عهده دارم كه البته به واسطه داشتن مخاطب زیاد و آرامشی كه در شب وجود دارد، جذابیت بیشتری هم دارد.(خنده) از طرفی؛ رفت وآمد هم در اینگونه برنامه ها خیلی راحت تر هست؛ چون ترافیك در شب كمتر است.

با توجه به اینكه در «زندگی جای دیگری ست» و «كارگر راحت نیازمندیم» با منوچهر هادی به عنوان فیلمنامه نویس همكاری داشته اید، چقدر به نزدیكی و اشتراك فكری كارگردان و فیلمنامه نویس معتقدید؟ تأثیر آن در روند كار چگونه خود را نشان می دهد؟

این كه فیلمنامه نویس با كارگردان تعامل خوبی داشته باشند آن هم درمراحل نگارش، بسیار تأثیرگذار است و اتفاقات بسیار خوبی را جهت فیلم رقم می زند. حتی اگر فیلمنامه نویس پیشتر بازیگران را در ذهن داشته باشد درمراحل نگارش مثل دیالوگ نویسی نتیجه كار بهتر خواهد شد؛ به عنوان مثال درلحظه نگارش فیلمنامه »زندگی جای دیگری ست» می دانستم یكتا ناصر درچه نقشی حضور دارد و حتی خود ایشان در مورد نقش تحلیل ارائه می كردند.

دوست دارید مخاطبان پدرام كریمی را به عنوان یك مجری توانمند به یاد آورند یا فیلمنامه نویس ماهر؟

دوست دارم به عنوان فیلمنامه نویس بشناسند و البته اجرا هایم را هم ببینند ؛ آیا كه اهدافم در هردو حوزه یكی هست. حرف هایی درحوزه فرهنگ و هنر دارم كه دوست دارم شنیده و دیده شوند.

آخر هفته ها بیشترین وقت فراغت خود را صرف چه كارهایی می كنید؟

كار ما درعین حال كه اوقات فراغت ندارد، جهت دیگران اوقات فراغت محسوب می شود. واقعیت این است كه جهت نوشتن باید زیاد خواند و فیلم دید؛ جهت اجرا هم همینطور. زیاد لحظات استراحتم به فیلم دیدن می گذرد به طوری كه هرشب حداقل یك فیلم ایرانی یا خارجی می بینم. همینطور اگر وقت شود، غالبا دید و بازدیدهای خانوادگی و دوستانه داریم یا آخرشب به سینما می رویم.

پیشنهاد فرهنگی شما درخصوص كتاب، فیلم یا تئاتری جهت مخاطبان چیست؟

ای كاش مردمان كتابخوانی داشتیم. در این صورت قطعا كتاب را پیشنهاد می دادم آیا كه محتوا و دوام زیاد و البته هزینه كمتری دارد، ولی سینما و تئاتر را زیاد به عنوان تفریحات فرهنگی دسته جمعی پیشنهاد می كنم.

چند برنامه گفت وگو محور و اجتماعی از شبكه دو

در میان برنامه های متفاوت شبكه های تلویزیونی برنامه های صبحگاهی، عصرگاهی و شبانگاهی از جایگاهی خاص برخوردارند. برنامه هایی با ساختار تركیبی كه در بخش های متفاوت تلاش می كنند هنرمندان، خوانندگان و كارشناسانی از علوم متفاوت را گرد هم آورند تا در كنار بخش های خبری، مسابقه، میان برنامه و نماهنگ بسته ای همه فن حریف و فرهنگی تحویل مخاطبان تلویزیون دهند. اغلب شبكه ها ساخت چنین برنامه هایی را در دستور كار خود دارند. شبكه دو هم كه شبكه ای قدیمی و خاطره انگیز هست، این برنامه ها را دارد. با هم نگاهی داریم به چند برنامه در این زمینه.

آغاز روز «با صبح»

مسعود فروتن با همان آوا و لحن آرام خود، مجری برنامه صبحگاهی « با صبح» است كه تلاش می كند اجرایی با ریتم سریع تر و با نشاط تر داشته باشد. این برنامه از خبرخوانی و ایرانگردی گرفته تا حضور كارشناسان و بازیگران و صورت های معروف متفاوت را در خود جای داده و به تهیه كنندگی جعفر فرید زاده هر روز ساعت 7صبح از شبكه دو پخش می شود. رؤیا سادات حسینی، محمدرضا یزدان پرست وفاطیما محمدی مجریان دیگری هستند كه در كنار مسعود فروتن به اجرای این برنامه می پردازند.

بعد از كار با «عصر خانواده»

عصرها در شبكه دو به خانواده ها تعلق دارد. اگر تلویزیون تان را از شنبه تا چهارشنبه حوالی ساعت 18:00روشن كنید و آنتن گیرنده تان نیز روی شبكه دو تنظیم شده است باشد، می توانید تماشاگر «عصر خانواده» باشید. مجری خاطره ساز گیتی خامنه یك روز در هفته مهمان منزل ها می شود و روزهای دیگر نیز شیرین صمدی و محمودرضا قدیریان اجرای برنامه را بر عهده دارند. مباحث روانشناسی، بخش آشپزی، مهمانان متفاوت به فراخور رویدادهای روز و… این برنامه را پیش می برند. تهیه كننده «عصر خانواده» علی اكبر كریمی است.

پیش از خواب با «باغ ملی»

جُنگ شبانه «باغ ملی» یك برنامه تركیبی كه از شنبه تا چهارشنبه ساعت 23:30میزبان كارشناسان و مهمانان مختلفی است و در بخش های مختلفی ساخته شده. نمایش آداب و رسوم اقوام مختلف، گزارشی از اماكن فرهنگی و تفریحی نقاط دور ایران، بررسی اتفاقات واخبار روز درحوزه های اجتماعی، ورزش، فرهنگ وهنر، اقتصادی، سیاسی و… ازجمله بخش های این برنامه است كه تحت عناوینی چون«فوژان ایرانی»، «سینما در ایران»، «فوتبالیست ها»، «ایرانگردی» و… درقالب یك مجله خبری از شبكه دو سیما پخش می شود. تهیه كننده این برنامه احسان ارغوانی است كه اخیرا طرح یك مسابقه را هم به برنامه اضافه كرده است.

واژه های کلیدی: برنامه | برنامه | خانواده | خانواده | تلویزیون | فیلمنامه | تلویزیون | برنامه ریزی

«پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

«پدرام كریمی» و خاطرات خیابان الوند

دانلود


دانلود فایل ها

نویسنده : getblogs